Učna ura "otrokove pravice v sodobnem svetu

Razredna ura o otrokovih pravicah se lahko začne s splošnim uvodom v mednarodni standardni pravni dokument, Konvencijo o otrokovih pravicah.

Učitelj otrokom razloži, kako pomembno je, da poznajo svoje pravice in odgovornosti. Kviz z vprašanji, primernimi starosti, bo pomagal utrditi pridobljeno znanje.

Konvencija o otrokovih pravicah

Teoretične točke

Kako začeti šolsko uro z? Konkretno preučevanje Konvencije o otrokovih pravicah primeri iz življenja. Najprej pa je treba otroke seznaniti z namenom mednarodnega dokumenta. Konvencija otroka priznava kot subjekt pred zakonom in kot polnopravno človeško bitje. Vključuje socialne, ekonomske, politične, državljanske in kulturne pravice, kulturne pravice mali človek.

V tem mednarodnem pravnem instrumentu so opredeljene odgovornosti držav, kadar so kršene otrokove pravice. Odrasle poziva k spoštljivemu in skrbnemu ravnanju z otroki, Odbor Združenih narodov za otrokove pravice pa skrbi za spoštovanje pravic mladih državljanov.

Konvencija opredeljuje štiri pomembne zahteve za otrokove pravice: obstoj, oblikovanje, varstvo in socializacija.

razredna ura otrokove pravice razred 3

Oprema

Učna ura o otrokovih pravicah v današnjem svetu vključuje temeljit uvod v Konvencijo o otrokovih pravicah.

Potrebno bo vizualno gradivo: predstavitev besedila mednarodnega pravnega instrumenta, kartice z opisi posameznih pravic, listi A4, pesmi, videoposnetek.

Učna ura "Otrokove pravice v sodobnem svetu" je namenjena seznanjanju učencev z njihovimi pravicami, ki so navedene v Konvenciji Združenih narodov o otrokovih pravicah.

Cilji

Dogodek mora imeti več ciljev hkrati:

  • seznanitev učencev z besedilom Konvencije o otrokovih pravicah;
  • posploševanje pridobljenega pravnega znanja;
  • usmerjenost v medosebne in družbene odnose;
  • samokontrola;
  • Oblikovanje sposobnosti postavljanja ciljev in njihovega reševanja;
  • argumentiranje stališča, primerjava in povzemanje stališč.

Učna ura "Otrokove pravice v sodobnem svetu" je namenjena privzgajanju pravne kulture in veščin sodelovanja pri mlajši generaciji. Učitelj poskuša učence naučiti prijaznosti in spoštovanja do ljudi okoli sebe.

Značilnosti otrokovih pravic

Potek dela

Kako začeti razredno uro o otrokovih pravicah? Vaše pravice niso le želje, ampak tudi dolžnosti do drugih ljudi. Vsi živimo na velikem in čudovitem planetu Zemlja. V njem živijo ljudje različnih narodnosti. V vsaki državi je normalno se pozdravita drug drugemu. Predlagam, da igrate igro "Pozdravi". Predstavitev vključuje različne različice pozdravov. Poskusimo jih ponoviti, ko se skupaj gibljemo po svetu.

  • Med igro otroci ponavljajo različice pozdravov, ki jih vidijo na diapozitivih računalniške predstavitve (z animacijo).

  • Na Japonskem ljudje sklenejo roke na prsih in se rahlo priklonijo.
  • V Tibetu je v navadi pokazati jezik.
  • V Nemčiji si ljudje močno stisnejo roke, ko so si blizu.
  • V Rusiji je v navadi, da se objame.
  • Informacije o geografski lokaciji Ruske federacije je treba nujno vključiti v učno uro "Otrokove pravice". Tretji razred že veliko ve o svoji državi, naloga razrednega učitelja pa je, da povzame in sistematizira univerzalne spretnosti.

    Nato v razred pride poštar, ki je lahko mati enega od učencev. V paketu je knjiga z naslovom "Konvencija o otrokovih pravicah". Učitelj otrokom razloži pomen tega dokumenta in poudari njegov mednarodni status.

    Nato prosi otroke, naj zapojejo pesem o prijateljstvu. Besedilo pesmi naj otroci prejmejo vnaprej, da ga bodo lahko preučili in usvojili njegov pomen.

    Pesem "Big round dance" - To je vizualni prikaz glavnih določb o otrokovih pravicah iz Mednarodne konvencije o otrokovih pravicah o otrokovih pravicah. Učitelj otrokom razloži, da se velik krog v pesmi nanaša na otroke različnih narodnosti, ki imajo popolnoma enake pravice do življenja, razvoja in izobraževanja. Da bi se sanje uresničile in da bi bil naš planet vedno lep in miren, mora vsakdo spoštovati pravice drugih.

    Nato otrokom ponudimo igro z naslovom "Pohvala prijatelju". Vsi otroci stojijo v velikem krogu, učitelj je v sredini. Učitelj da enemu otroku žogo in ga pohvali za njegovo. Otrok, ki so mu bile namenjene prijazne besede, zamenja mesto z učiteljem in pohvali sošolca. Igra se nadaljuje, dokler vsak otrok ne pove nekaj toplih besed.

    Učna ura o Konvenciji o otrokovih pravicah

    Povzetek

    Ob koncu učne ure učitelj otroke opomni, da je njihovo srečanje posvečeno Konvenciji o otrokovih pravicah, ki je bila sprejeta 20. novembra v letu 1989 ZDRUŽENI NARODI. Skupaj opozarjajo na osnovne otrokove pravice, ki se uresničujejo po vsem svetu.

    Učna ura se bo zaključila s kvizom o glavnih določbah mednarodnega pravnega instrumenta. Učitelj najboljšim učencem podeli sladke nagrade in zahvalna pisma.

    Članki na tem področju